چاپ اين مطلب چاپ اين مطلب

به نقل از روزنامه اطلاعات مورخ ۱۴ بهمن ماه سال ۱۳۹۵ – صفحه دو – شماره ۲۶۶۴۸

۷ مرجع تقلید تهمت و توهین به افراد را در رسانه‌ها حرام اعلام کردند.

هفت تن ازمراجع عظام تقلید به پرسشی درباره انتشار تهمت و توهین نسبت به افراد در رسانه و تخریب وجهه افراد، پاسخ دادند و آن را حرام خواندند و جایز ندانستند.
به گزارش ایسنا، متن پرسش و پاسخ این مراجع‌تقلید به این شرح است:
انتشار تهمت، توهین و انتساب اعمال ثابت نشده به افراد در رسانه‌ها با هدف تخریب افراد چه حکمی دارد؟ مسئولیت شرعی چنین اقدامی برعهده کیست؟ اگر در رسانه‌ای چنین شود راه اعاده حق‌الناس چیست؟
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:
هرگونه اقدام به تخریب اشخاص حرام است و تمام کسانی که آن را انجام داده یا کمک کرده‌اند باید تعزیر شوند.
آیت‌الله العظمی موسوی اردبیلی:
جایز نیست و مسئولیت آن برعهده انتشاردهنده آن (اعم از مباشر و مسبب) است و باید از راه‌های عقلایی از جمله: همان رسانه‌ها، اعاده حیثیت صورت گیرد.
آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی:
کسانی که این اخبار را نشر می‌دهند مرتکب گناه و معصیت شده‌اند و باید جوابگو باشند. خدای سبحان همه ما را از وساوس شیطان حفظ فرماید.
آیت‌الله العظمی صانعی:
۱- احدی حق ندارد انسان محترمی را مورد هتک و توهین قرار دهد و هتک احترام انسان‌ها، حرام و موجب عذاب الهی خذلان در دنیا و آخرت است و تهمت‌زدن و افترا به هر انسانی موجب فسق و ساقط‌شدن از عدالت می‌شود و به منزله جنگ و محاربه با خداوند است. در روایت از امام‌صادق‌(ع) آمده است: «کسی که چیزی را بر ضرر مؤمنی بگوید و هدفش ریختن آبروی او باشد و خواسته باشد او را از چشم مردم بیندازد و بی‌اعتبار کند، خدا او را از ولایت و سرپرستی خود خارج و به ولایت و سرپرستی شیطان وارد می‌کند، و بالاتر آن که شیطان با همه پستی و شقاوت و گناهانش و مطرود و رجیم بودنش او را قبول نمی‌کند» و باید از همه معاصی و تضییع حقوق دیگران مخصوصاً این گونه معصیت‌ها و گناهانی که ترور شخصیت افراد و در حکم توهین و تضییع حقوق همگان مانند قتل است به خداوند بزرگ پناه برد چنان که در قرآن کریم آمده است: «و من قتل نفساً بغیر نفس او فساه فی‌الارض فکانما قتل الناس جمیعاً».
۲- به عهده مباشر است مگر آن که مجبور شده باشد که از باب اقوائیت سبب از مباشر به عهده مجبور‌کننده است.
۳- به نظر می‌رسد که گوینده باید در همان رسانه سخن قبلی خود را تکذیب کند و بگوید که توهین و خلاف بوده و تکذیب هم به حدی باشد که همه کسانی که سخنان کذب او را قبلاً شنیده‌اند از کذب بودنش مطلع گردند.
آیت‌الله العظمی فیاض:
حرام است و مسئولیتش بر عهده توهین‌کننده است و مستحق جهنم می‌شود به سبب چیزی که به کسی ثابت نیست، تهمت است بسیار گناه دارد.
آیت‌الله العظمی سیدسعید حکیم:
جایز نیست و مسئولیت آن برعهده تهمت زننده است.
آیت‌الله العظمی نوری همدانی:
در فرض سئوال جایز نیست و باید آن را جبران کنند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید