2200
چاپ اين مطلب چاپ اين مطلب

واکنش رئیس فدراسیون ژیمناستیک به شائبه تخلفات و ابهامات مالی و سفرهای خارجی/”تحت تاثیر فشارهای سیاسی حرف می‌زنند”

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ژیمناستیک:زهرا اینچه‌درگاهی در گفت‌وگو باخبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم درباره قطع همکاری با روح‌الله وین، رئیس کمیته «ژیمناستیک برای همه» و صحبت‌هایی که وی پس از قطع همکاری عنوان کرده، اظهار داشت: کمیته «ژیمناستیک برای همه» در تاریخ ۱۳ شهریور ۹۶ راه‌اندازی شد و ۶ ماه بعد یک جشنواره بزرگ با حضور ۶۰۰ ورزشکار دختر و ۴۰۰ ورزشکار پسر داشتیم که خوشبختانه بازخوردهای خوبی داشت، چرا که در پیشرفت این رشته تاثیرگذار بود. انتظار می‌رفت مسئول این کمیته پس از این جشنواره کوشاتر باشد، اما اینگونه نبود. یکی از دلایلی که باعث شد آقای وین را به عنوان رئیس هیئت استان تهران برای مسئولیت این کمیته پیشنهاد کنیم، این بود که حداقل بتواند تفاهم‌نامه‌هایی را با ارگان‌هایی همچون شهرداری، بهزیستی و … امضا کند، اما او صرفاً به داشتن این ابلاغ بسنده کرد.

وی افزود: این شرایط را چندین بار به وین تذکر دادیم، اما وی برخوردهای غیرمسئولانه داشت و خودمان مجبور به انجام کارهای کمیته «ژیمناستیک برای همه» شدیم. نه تنها در این کمیته، بلکه در دیگر کمیته‌ها نیز کمک می‌کنیم تا امور مربوط به بهترین شکل انجام شود، اما در کمیته مذکور حتی کلاس مربیگری هم برگزار نشد و فدراسیون برنامه‌اش را نوشت. کلاس‌ها و برنامه‌های این کمیته روی دوش ما بود و حتی در برنامه‌ای که در کرمان برگزار شد، او نقش زیادی در اجرای آن ایفا نکرد.

رئیس فدراسیون ژیمناستیک عنوان کرد: یک ماه قبل یعنی پیش از اینکه او از فدراسیون انتقاد کند، درخواست کردیم تا به فدراسیون بیاید و درخصوص فعالیت‌های کمیته مربوط و شرایط آن توضیحاتی را ارائه دهد، ولی این درخواست را بی‌پاسخ گذاشت و جوابی نداد. ۲ روز پس از آخرین درخواست، وین به من اعلام کرد که تلفن همراهش خاموش بوده، اما این نامه‌ حضور در جلسه، ثبت رسمی و ابلاغ شده بود. تا ۴۸ ساعت پس از موضوع نیز او جواب تلفن‌ها من و فدراسیون را نداد و مرا در نقطه‌ای قرار داد که تصمیم جدیدی برای مسئولیت کمیته «ژیمناستیک برای همه» بگیرم.

اینچه‌درگاهی درباره حرف‌های وین که اعلام کرده خواهر کوچکتر رئیس فدراسیون به همراه رئیس فدراسیون در اتریش حضور داشته، گفت: او پا را فراتر از مسائل اداری گذاشته و وارد مسائل خصوصی شده که قطعاً این موضوع را پیگیری قضایی می‌کنم. این شرایط وجود ندارد که وین به جای من در جلسات رسمی شرکت کند. در جلسات رسمی فدراسیون جهانی و طبق چیزی که اعلام شده، فقط روسا یا دبیران یا کارشناس خبره فدراسیون‌ها قادر به حضور هستند، پس وین نمی‌توانسته حضور داشته باشد. او در این باره به خانواده من تهمت زده است. خواهر من به جای هیچ کسی از طرف ایران در جلسات شرکت نکرده است. وین وارد حریم خانوادگی‌ام شده و باید مدارکش را نشان دهد.

وی در خصوص انتقاداتی که از او پیرامون سفرهای متعددش صورت گرفته، تصریح کرد: نزدیک به ۲۷ ماه است که در فدراسیون حضور دارم و در این مدت تعداد سفرهایم بیشتر از ۷-۶ مورد نبوده است. آیا این تعداد سفر برای این ۲۷ ماه زیاد است؟ منتقدان علاقه‌مند هستند که در اجلاس‌های جهانی و آسیایی هم شرکت نکنم؟ هر فدراسیونی در هر کدام از این نشست‌ها غیبت داشته باشد، ۳ امتیاز منفی می‌گیرد. من در یکی از این نشست‌ها یعنی در اجلاس آسیایی سه بار صحبت کردم تا بتوانم اعضا را به تغییر منطقه ایران قانع کنم. اگر سفرهای من غیر ضروری باشد، قطعاً شورای برون‌مرزی با آنها مخالفت می‌کند، پس همه اعزام‌های من برای حضور در اجلاس‌های جهانی و آسیایی با مجوز شورای برون‌مرزی بوده است.

اینچه‌درگاهی درباره صحبت‌های رمضانیان‌پور عضو هیئت رئیسه فدراسیون ژیمناستیک مبنی بر بدهی و کسری بودجه ۴ میلیاردی در سال ۹۸ به تسنیم گفت: اول باید بگویم که ۹ نفر عضو هیئت رئیسه فدراسیون هستند و آقای رمضانیان‌پور فقط یک عضو است، صحبت‌هایی که او مطرح کرده، تحت تاثیر برخی فشارهای سیاسی است که به او وارد می‌کنند. اعداد و ارقامی که او در رسانه‌ها مطرح می‌کند، برای او بار قانونی دارد. او ابتدا گفت که فدراسیون ۴ میلیارد بدهی دارد و بعد اعلام کرد که ۴ میلیارد کسری بودجه برای سال ۹۸ داریم. این بدهی و کسری جدا از بدهی ۳٫۵ میلیارد است که من در ابتدای ورودم به فدراسیون با آن مواجه بودم که البته تا الان یک میلیارد آن را داده‌ایم. در اسفند ۹۷ در مجمع سالیانه فدراسیون، بودجه سال جاری مصوب شد، بنابراین هیئت رئیسه این بودجه را مصوب نکرده و اصلاً نیازی به آن تصویب آن نبوده است. مجمع فدراسیون باید این بودجه را تصویب می‌کرد که این کار را نیز انجام داد و حالا هم هزینه‌ها به طور قانونی انجام می‌شود.

رئیس فدراسیون ژیمناستیک اضافه کرد: اواخر اسفند ۹۷ و اوایل فروردین ۹۸ یک شرح چشم‌انداز نوشتیم و آن را به همه اعضای هیئت رئیسه نشان و تحویل دادیم که در آن طرح، به بهترین شرایط فدراسیون در سال ۹۸ در اجرای اردوها، اعزام‌ها، برنامه‌ها و دیگر مسائل اشاره شده بود. گفتیم که اگر بخواهیم این طرح چشم‌انداز به طول کامل اجرا شود، ۴ میلیارد تومان کسری خواهیم داشت و از اعضای هیئت رئیسه درخواست کردیم که هر کدام از آنها در صورت امکان گوشه‌ای از کار را بگیرند تا این کسری به حداقل ممکن برسد و برنامه‌ها در بهترین سطح اجرایی شود. پس از ارائه این طرح یکی از اعضای هیئت رئیسه ۲۰۰ میلیون کمک کرد که بسیار هم موثر بود، اما آقای رمضانیان‌پور هیچ اقدامی انجام نداد. این طرح را ارائه کردیم تا اعضا برای کمک تحریک شوند، نه برای انتقاد کردن.

اینچه‌درگاهی گفت: شهریور امسال آقای رمضانیان‌پور در جلسه هیئت رئیسه که اتفاقاً آقای هاشمی‌طبا برای نخستین بار غایب بود، درخواست کرد که یکبار دیگر این طرح را به او ارائه کنیم. ما هم با نیت اینکه قصد کمک دارد، این کار را انجام دادیم، ولی او برای مصاحبه می‌خواست و همین اتفاق انرژی زیادی از ما گرفت. از درون خودمان انتظار کمک داریم، نه اینکه سنگ‌اندازی شود. در آن طرح از برنامه‌های آرمانی صحبت کرده بودیم. می‌دانیم که کشورمان در چه شرایطی بسر می‌برد و شرایط مالی در ورزش چگونه است. وزارت ورزش در ماه‌های قبل رقم دقیق بودجه امسال را به فدراسیون‌ها نمی‌گفت، اما چند هفته قبل اعلام کرد که همه تلاش مسئولان، تامین و تخصیص همان بودجه سال گذشته است که در این شرایط تحریم‌ها جای تشکر دارد. انتظاری که داریم، این است که آقای رمضانیان‌پور منصف باشد. منابع اطلاعاتی او موثق نیست و همین اعداد و ارقام طرح چشم‌انداز را نیز اشتباه بیان کرده است. او در خصوص موضوع تأسیس شرکت در فدراسیون‌ نیز انتقاد کرده بود، در حالی که این شرکت با امضای اعضای هیئت رئیسه ایجاد و پس از ۵ هفته نیز به دلایلی منحل شد.

وی در پاسخ به این سوال که رویکرد وزارت ورزش درباره اتفاقات اخیر چه بوده است؟ گفت: آنها می‌دانند که این صحبت‌ها غیر قانونی است و به همین دلیل وقتی برای این مسائل نمی‌گذارند. من با دفتر وزیر ورزش صحبت کردم و آقای نیک‌بین گفت هر کسی که شک دارد، تماس بگیرد تا صحت و سقم ماجرا را جویا شود. متاسفانه این مسائل از مجموعه فدراسیون انرژی زیادی می‌گیرد و این خوب نیست.

رئیس فدراسیون ژیمناستیک در خصوص نامه سازمان بازرسی به دستگاه قضایی به تسنیم گفت: بازرسی‌‌ای که از فدراسیون شده، برایم جای سوال داشته است. فدراسیون از سال ۹۰ تا ۹۶ اظهارنامه مالیاتی ارائه نکرده بود و نمی‌دانم چرا نهادی مثل بازرسی به این مسائل حساس نمی‌شود. زمانی که من وارد فدراسیون شدم، هیچ حسابرسی کار را قبول نمی‌کرد، چون کار از روال خارج شده بود. در نهایت یک تیم کارشناسی تشکیل شد. سال اول را مشروط گرفتیم و سال ۹۷ نیز مقبول بودیم. از روزی که سازمان بازرسی در فدراسیون مستقر شد، نهایت همکاری را داشتیم. بازرسی یک نهاد نظارتی است، نه اجرایی. ما هم بر این اساس به سوال و جواب‌های ارگان‌های نظارتی پاسخ دادیم و هیچ مشکلی هم وجود نداشت. من همه توضیحات لازم را به قاضی دادم و اگر مشکلی وجود داشت، قرار مجرمیت صادر می‌شد.

اینچه‌درگاهی ادامه داد: تخلفات اعلام شده از سوی سازمان بازرسی مسائل بزرگی نبودند. برای مثال ایراد گرفتند که چرا در سالن ژیمناستیک چاله ابر ایجاد کرده‌ایم یا اینکه چرا در یکی از سفرها در چند سال قبل یک فاکتور دستی به قیمت ۱۳۳۰ منات داشته‌ایم. در اردوی تیم ملی که در باکو بود، به جای هتل برای ملی‌پوشان آپارتمان گرفتیم و نفرات اعزامی برای تهیه صبحانه و خوراک حین تمرین، از یک سوپرمارکت خرید و فاکتور دستی دریافت کرده بودند. این کار را برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها کرده بودیم و همه هزینه‌های این فاکتور نیز ۳ میلیون تومان برای یک اردوی بیش از یک هفته‌ای بود.

وی گفت: بازرسی گفته بود که من در لیست نفرات اعزامی به مسابقات جهانی باکو نبودم و سفرم بدون مجوز بوده، اما در دادگاه سند اینکه نفر شماره ۶ در لیست مجوز اعزام هستم را نشان دادم.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید