د. فروردین ۱۱ام, ۱۳۹۹

تاریخچه

تاریخچه استفاده از ترامپلین به زمان استفاده از شبکه توری که آکروبات کارها از آن استفاده می کردند ، باز می گردد که ایده آن توسط جرج نیسین ( Gorje Nissen ) در سال‌های ۱۹۳۰ مطرح گردیده . وی با تکه‌هایی از پارچه با استحکام زیاد که به یک چارچوب فلزی با خاصیت ارتجاعی متصل بودند ، نخستین نمونه ترامپلین را  نمود و بدین ترتیب نخستین ترامپلین ایجاد شد . واژه ترامپلین ( Trampoline ) از کلمات trampling  ( به معنی محکم پریدن روی چیزی ) و board ( سطح مشخص که روی آن می توان بازی کرد ) گرفته شده است . که در طول زمان به این واژه ترامپلین تغییر نام داد . این وسیله به ورزشکاران جهت وضعیت فیزیکی و روانی کمک می‌کند . و به طور خاص به درک  فرم بدنی ورزشکار در فضا کمک می‌کند . در ژیمناستیک هنری ، هفتمین وسیله‌ای که به عنوان یک وسیله کمک آموزشی از آن استفاده می‌شود ، ترامپلین می‌باشد .
این ورزش در کشور آمریکا موفقیت‌هایی را به سرعت بدست آورد و نخستین مسابقات ملی قهرمانی این ورزش در سال ۱۹۴۸ برگزار گردید . در سال ۱۹۹۵ ، ترامپلین به بازیهای Pan – American   راه یافت و سرانجام به دیگر کشور‌های اروپایی همانند سوئیس و … راه یافت . در کشور سوئیس ، کرت کچلر . اسکاتلند نخستین کشور اروپایی بود که فدراسیون ملی خود را در سال ۱۹۵۸ ایجاد نمود . در ۴ مارچ ۱۹۶۴ فدراسیون بین المللی ترامپلین در فرانکفورت ( آلمان) ایجاد شد و در آن رن چرر (Ren Chaerer  ) به عنوان رئیس و اریچ کینسل (Erich Kinsel ) به عنوان منشی عمومی انتخاب شدند در   مارچ همان سال Royal Albert Halb در لندن ، میزبان اولین مسابقات قهرمانی ترامپلین شد . جودی ویلز و دن میلن ( از آمریکا ) نخستین قهرمانهای این ورزش هستند . برنامه مسابقه شامل ترامپلین و تاتاملونگ برای مردان و زنان بود و نخستین رقابتهای این ورزش که در آن گروه بندی سنی و DMT انجام شده بود در سال ۱۹۷۰ در پیلس لاک در   لندن برگزار شد .   در سال ۱۹۸۵ ، این ورزش در بازیهای جهانی لندن گنجانده شده و در سال ۱۹۸۸ ، FIT توسط فدراسیون TOC به رسمیت شناخته شد و ترامپلین به عنوان یکی از ورزشهای بازیهای المپیک در نظر گرفته شد و تغییرات بنیادین خود را از آن زمان آغاز کرد ( kurt Baechler ) و تد بلیک ( Ted Blahel ) از بریتانیا از پیشگامان این ورزش بودند .
.در اول ژانویه ۱۹۹۹ ، FIT منحل شد و ترامپلین به عنوان یکی از ورزشهای فدراسیون بین المللی ژیمناستیک منظور شد و رئیس سابق FIT ( ران فرولیچ      Ran Froehlich   از آمریکا ) به عنوان عضو کمیته اجرایی FIT و هرست کنز ( Horst Kunze   از آلمان  (به عنوان رئیس کمیته فنی آن انتخاب شدند در ۲۲ سپتامبر ۲۰۰۰ در ساعت ۴۰ : ۸ بعدازظهر ، این دو مرد افتخار اعطای ترامپلین ( انفرادی و هماهنگی ) ورزش برای افراد قدرتمند است . این ورزش نمایشگر آزادی  و فضامی‌باشد . تعداد بیشمار و پیچیده پرشها و چرخش‌ها ، که گاهاً ارتفاع آنها به طول ۸ متر می‌رسد ، مهارت استادانه در تکنیک ، کنترل بدن به نحو عالی و حرکات توام با هارمونی را طلب می کند . ترامپلین در هر شاخه از ورزش که عناصر آکروباتیک در آن وجود دارد ، بکار رفته و استفاده می‌شود . در مجموع ترامپلین وسیله‌ای است که بیانگر شجاعت ریال جوانی و تنوع است

Google Analytics Stats

generated by GADWP