چ. مهر ۲ام, ۱۳۹۹

تاریخچه

تاريخچه استفاده از ترامپلين به زمان استفاده از شبكه توري كه آكروبات كارها از آن استفاده مي كردند ، باز مي گردد كه ايده آن توسط جرج نيسين ( Gorje Nissen ) در سال‌هاي 1930 مطرح گرديده . وي با تكه‌هايي از پارچه با استحكام زياد كه به يك چارچوب فلزي با خاصيت ارتجاعي متصل بودند ، نخستين نمونه ترامپلين را  نمود و بدين ترتيب نخستين ترامپلين ايجاد شد . واژه ترامپلين ( Trampoline ) از كلمات trampling  ( به معني محكم پريدن روي چيزي ) و board ( سطح مشخص كه روي آن مي توان بازي كرد ) گرفته شده است . كه در طول زمان به اين واژه ترامپلين تغيير نام داد . اين وسيله به ورزشكاران جهت وضعيت فيزيكي و رواني کمک مي‌كند . و به طور خاص به درك  فرم بدني ورزشكار در فضا كمك مي‌كند . در ژيمناستيك هنري ، هفتمين وسيله‌اي كه به عنوان يك وسيله كمك آموزشي از آن استفاده مي‌شود ، ترامپلين مي‌باشد .
اين ورزش در كشور آمريكا موفقيت‌هايي را به سرعت بدست آورد و نخستين مسابقات ملي قهرماني اين ورزش در سال 1948 برگزار گرديد . در سال 1995 ، ترامپلين به بازيهاي Pan – American   راه يافت و سرانجام به ديگر كشور‌هاي اروپايي همانند سوئيس و … راه يافت . در كشور سوئيس ، كرت كچلر . اسكاتلند نخستين كشور اروپايي بود كه فدراسيون ملي خود را در سال 1958 ايجاد نمود . در 4 مارچ 1964 فدراسيون بين المللي ترامپلين در فرانكفورت ( آلمان) ايجاد شد و در آن رن چرر (Ren Chaerer  ) به عنوان رئيس و اريچ كينسل (Erich Kinsel ) به عنوان منشي عمومي انتخاب شدند در   مارچ همان سال Royal Albert Halb در لندن ، ميزبان اولين مسابقات قهرماني ترامپلين شد . جودي ويلز و دن ميلن ( از آمريكا ) نخستين قهرمانهاي اين ورزش هستند . برنامه مسابقه شامل ترامپلين و تاتاملونگ براي مردان و زنان بود و نخستين رقابتهاي اين ورزش كه در آن گروه بندي سني و DMT انجام شده بود در سال 1970 در پيلس لاك در   لندن برگزار شد .   در سال 1985 ، اين ورزش در بازيهاي جهاني لندن گنجانده شده و در سال 1988 ، FIT توسط فدراسيون TOC به رسميت شناخته شد و ترامپلين به عنوان يكي از ورزشهاي بازيهاي المپيك در نظر گرفته شد و تغييرات بنيادين خود را از آن زمان آغاز كرد ( kurt Baechler ) و تد بليك ( Ted Blahel ) از بريتانيا از پيشگامان اين ورزش بودند .
.در اول ژانويه 1999 ، FIT منحل شد و ترامپلين به عنوان يكي از ورزشهاي فدراسيون بين المللي ژيمناستيك منظور شد و رئيس سابق FIT ( ران فروليچ      Ran Froehlich   از آمريكا ) به عنوان عضو كميته اجرايي FIT و هرست كنز ( Horst Kunze   از آلمان  (به عنوان رئيس كميته فني آن انتخاب شدند در 22 سپتامبر 2000 در ساعت 40 : 8 بعدازظهر ، اين دو مرد افتخار اعطاي ترامپلين ( انفرادي و هماهنگي ) ورزش براي افراد قدرتمند است . اين ورزش نمايشگر آزادي  و فضامي‌باشد . تعداد بيشمار و پيچيدة پرشها و چرخش‌ها ، كه گاهاً ارتفاع آنها به طول 8 متر مي‌رسد ، مهارت استادانه در تكنيك ، كنترل بدن به نحو عالي و حركات توام با هارموني را طلب مي كند . ترامپلين در هر شاخه از ورزش كه عناصر آكروباتيك در آن وجود دارد ، بكار رفته و استفاده مي‌شود . در مجموع ترامپلين وسيله‌اي است كه بيانگر شجاعت ريال جواني و تنوع است

Google Analytics Stats

generated by GADWP