د. دی ۲۹ام, ۱۳۹۹

قهرمانان و اسطوره ها

قهرمانان و اسطوره های ژیمناستیک در دنیا

 

لی نینگ استاد تاب گرفتن

در سال 1978 اولین نسل ژیمناستهای چینی وارد رقابتهای جهانی شدند .

در دهه ی هفتاد ژیمناستهای شوروی (آندریانف و دیتیاتین) بر ژیمناستیک مردان جهان سلطه داشتند.ولی در آن سالها با حضور ژیمناستهای چینی رقبای بسیار جدی پیدا کردند.اما اولین نسل ژیمناستیک چینی ها که تانگ فیپیش درآمد آنها بود،نه تجربه و نه اعتماد به نفس داشتند و نه حتی شانس .

اما اسطوره ی ژیمناستیک چین درسال 1963 در لیوژو متولد شد. مربی او ژانگ جیان بود. اولین رقابت مهم او در مسابابقات دانشگاهی بود که دو مدال طلای حرکات زمینی و دارحلقه را از آن خود کرد. در مسابقات قهرمانی جهان که در همان سال در مسکو برگزار گردید او عضو تیم ملی چین شد.و او صاحب مدال برنز شد.که البته در آن سالها مسابقات در اسبابها به صورت برنامه اجباری انجام میشد.

در جام جهانی 1982در زاگراب بالاترین سطح مهارت ژیمناستیک مدرن را از خود به نمایش گذاشت.حذف حرکات اجباری در این مسابقات به نفع او بود که بتواند حداکثر توانایی و مهارت خود را نمایش دهد.او در دارحلقه توانست با حرکات ابداعی خود تحسین و تعجب همگان را برانگیزد.

او قهرمان وقت خود یوری کورولوف اهل شوروی را پشت سر گذاشت و توانست با اقتدار6 مدال طلا ویک برنز کسب کند .

شوروی ها ازآن سال را به عنوان سال نمایش ژیمناستیک یاد میکنند.او همچنین در خرک حلقه یک حرکت جدید به نمایش گذاشت.و درآن سال تبدیل به یک ستاره ی بزرگ در ژیمناستیک شد.در سال 1983 مجارستان تیم جین با حضور تانگ فی با تجربه و لی نینگ جوان برای اولین بار قهرمان جهان شد و تیم شوروی را پشت سر گذاشت.او با ابداع حرکات تابی جدید در دارحلقه فصل جدیدی در حرکات تابی گشود.

با اولین حضور خود در المپیک در سال 1984 در آمریکا او با کسب 3مدال طلا ،یک مدال نقره و یک برنز به بهترین ژیمناست چین تبدیل شد.او درسال 1985 در کانادا یک حرکت جدید در بارفیکس ابداع نمود. در سال جام جهانی  1986 چین ظلای مجموع ، حرکات زمینی و خرک حلقه را به خود اختصاص دادو ملقب به استاد جام جهانی شد.در المپیک 1988 در حین اجرای کورپیت با 1 دور چرخش به طناب دارحلقه گیر کرد و برزمین افتاد و دچار مصدومیت شد.و امتیازپایینی کسب کرد.بعد ازآن سال ازژیمناستیک کناره گیری کرد و به تحصیل در رشته داروسازی و روانشناسی پرداخت .

بوریس شاخلین از اتحاد جماهیر شوروی،

بوریس شاخلین از اتحاد جماهیر شوروی، در مسابقات انفرادی ژیمناستیک صاحب 6 مدال طلا شد که تا زمانی که «وراکاسلا وسکا» آن را بهبود دهد، به عنوان بهترین رکورد المپیک در بخش مردان باقی ماند. بین سالهای 1956 و 1964، او به مجموع  13 مدال (7 طلا، 4 نقره و 2 برنز) دست پیدا کرد که 2 مدال طلا از این مجموع را در رقابتهای انفرادی قدرتی خرک در سالهای 1960 و 1964 بدست آورد. رکورد 13 مدال المپیک او در قسمت مردان، تا مدتها دست نیافتنی باقی ماند تا اینکه هموطنش «نیکلای آندریانف» این رکورد را ترقی داد. او در رقابتهای جهان نیز 14 مدال کسب کرد. شاخلین چهار عنوان انفرادی را نیز در رقابتهای قهرمانی جهان 1958 بدست آورد. رقابتهای جامع، ‌بارفیکس، پارالل و خرک. قد بلند او باعث می شد که در بارفیکس، عملکرد بسیار خوبی نشان دهد، اما در حرکتهای زمینی با مشکل مواجه می شد

الکساندر دیتایتین از کشور روسیه

الکساندر دیتایتین، برای نخستین بار در المپیک 1976 مونترال حضور یافت که به همراه تیم اتحاد جماهیر شوروی به مدال نقره تیمی دست یافت. در رقابت های انفرادی مجموع اسباب، او تنها با 5 صدم امتیاز اختلاف در رتبه چهارم المپیک قرار گرفت. او سپس به مدال نقره دارحلقه رسید، اما در رقابتهای خرک عنوانی بهتر از ششم به دست نیاورد. در رقابتهای جهانی 1979، او به همراه تیم کشورش به مدال طلای تیمی دست پیدا کرد و در مجموع اسباب هم قهرمان انفرادی جهان شد. سال بعد در بازیهای المپیک مسکو او به همراه تیم شوروی قهرمان شد و موفق به دریافت شش مدال در یک روز گردید. در پرش از خرک او توانست ده امتیاز کامل کسب نماید تا نخستین ژیمناست مرد المپیک باشد که به امتیاز کامل در یکی از اسباب دست می یابد. دستاورد او از المپیک 1980، 8 مدال برد که یک رکوردی برای تاریخ المپیک

محسوب می شود

ورا کاسلاوسکا از کشور چک اسلواکی

ورا کاسلاوسکا موفق شد در بازیهای المپیک 1964 توکیو در مسابقات ژیمناستیک، 3 مدال طلا و یک نقره کسب کند. در آوریل 1968 طی یک بیانیه 2000 کلمه ای، کاسلاوسکا با حضور شوروی در چک اسلواکی مخالفت کرد. 2 ماه قبل از المپیک، تانکهای شوروی وارد پراگ شدند. دوستان وِرا به او هشدار دادند که ممکن است نیروهای شوروی او را بازداشت کنند. کاسلاوسکا در کوهها خود را پنهان کرد. او تمرینات خود را در کوره و بروی شاخه درختان ادامه می داد. بعد از سه هفته، دولت اجازه داد که در مکزیکوسیتی به تیم ملی ملحق شود. در آنجا کاسلاوسکا موفق شد از دو عنوان قهرمانی خود در رقابتهای پرش از خرک و رقابتهای جامع دفاع کند و علاوه بر کسب این دو مدال طلا، دو مدال نقره نیز به کلکسیون خود اضافه کند. او با «جوزف اُدلُوزیل» ازدواج کرد. بعد از سقوط کمونیسم در چک اسلواکی، کاسلاوسکا به عنوان رئیس کمیته ملی المپیک چک منصوب شد و بعداً به عضویت کمیته بین المللی المپیک درآمد

اولگا کوربوت از شوری سابق

از میان 7173 ورزشکار شرکت کننده در بازیهای المپیک 1972 مونیخ، تنها ژیمناست 17 ساله اُلگا کوربوت، توانست توجه همگان را به خود جلب کند. در رقابتهای تیمی، او با حرکات تماشایی خود، در رقابتهای پارالل، تحسین همگان را برانگیخت. کوربوت، بعدها اذعان کرد که «آن مسابقه، بسیار هیجان انگیز بود. یک روز، من هیچ کسی نبودم و فردای آن روز، من تبدیل به یک ستاره شده بودم.» دو روز بعد، در نیمه راه فینال انفرادی، فاجعه به وقوع پیوست، کوربوت در رقابتهای میله های ناهموار، مرتکب سه خطا شد. داوران امتیاز 5/7 را به او اختصاص دادند و او در جایگاه ناامید کننده هفتم ایستاد. بیست ساعت بعد، کوربوت دوباره آمادگی خود را برای شرکت در فینال وسایل انفرادی بدست آورد. او موفق شد مدالهای طلای میله تعادل و رقابتهای زمینی و مدال نقره رقابتهای میله های ناهموار را از آن خود کند. در بازگشت به خانه گرودنو در بلاروس، با سیل نامه های طرفداران خود رو به رو شد. -20 هزار نامه در یک سال- به طوری که اداره پست یک نفر را مأمور مرتب کردن نامه های او کرد. در سال 1976، کوربوت موفق شد مدال طلای رقابتهای تیمی و نقره میله تعادل را بدست آورد

جورجس مییز از کشور سوئیس

جورجس مییز از سن 19 سالگی و از بازیهای المپیک 1924 پاریس، زندگی طولانی ورزشی خود را آغاز کرد. او همچنین در 9 رویداد مختلف شرکت کرد که شامل بالا رفتن از طناب می شد که در قالب تیم سوئیس موفق شد یک مدال برنز را بدست آورد. او همچنین در رقابتهای بارفیکس در جای پنجم ایستاد. در سال 1928، او برترین ژیمناست جهان به حساب می آمد. او بعد از اینکه در پارالل عملکرد ضعیفی از خود به نمایش گذاشت، توانست عنوان قهرمانی رقابتهای جامع را از آن خود کند. او موفق شد مدال طلای بارفیکس و مدال طلای تیمی این رقابتها را نیز از آن خود کند. میز موفق شد یک مدال نقره دیگر در رقابتهای خرک از آن خود کند. او همچنین در رقابتهای پرش از خرک چهارم شد و عنوان هشتمی رقابتهای دارحلقه را نیز از آن خود کرد. در بازیهای المپیک 1932 لس آنجلس، به خاطر اینکه او تنها ژیمناست سوئیسی بود، تنها می توانست در مسابقاتی که جواز حضور در آنها را پیدا کرده بود، شرکت کند. در آن مسابقات، او تنها توانست مدال نقره مسابقات زمینی را از آن خود کند. در بازیهای المپیک 1936، در سن 31 سالگی، او موفق شد یک مدال طلا در رقابتهای زمینی، ‌یک نقره در رقابتهای تیمی و عنوان هشتمی رقابتهای پرش از خرک را از آن خود کند. با این مدالها، او جمع مدالهای خود را به عدد 8 رساند: 4 طلا، 3 نقره و یک برنز. اوبقیه عمر خود را به آموزش ژیمناستیک به جوانان، اختصاص داد

ویتالی شربو از بلاروس

در بازیهای المپیک 1992 بارسلون، ویتالی شربو، ژیمناست 20 ساله اهل مینسک، با مدالهای طلایی که کسب کرد، نام خود را در تاریخ المپیک جاودانه ساخت. او ابتدا موفق شد در رقابتهای تیمی، مدال طلا را کسب کند. سپس موفق شد مدال طلای رقابتهای جامع را بر گردن آویزد. در 2 آگوست، او گام به فینال اسبابهای انفرادی نهاد. او در این روز موفق شد مدال طلای اسبابهای پارالل، پرش از خرک، دار حلقه و خرک را از آن خود کند و در تاریخ المپیک، نام خود را به عنوان اولین کسی که توانست در یک روز 4 مدال طلا کسب کند، به ثبت برساند. شربو، همچنین اولین ورزشکاری است که توانست شش مدال طلای المپیک را از آن خود کند. در المپیک 1996 آتلانتا، او توانست 4 مدال برنز کسب کند: رقابتهای جامع، بارفیکس،پارالل و پرش از خرک

نادیا کومانچی

نادیا اِلِنا کومانِچی (Nadia Elena Comăneci) (زادهٔ ۱۲ نوامبر ۱۹۶۱) ژیمناست رومانیاییبرندهٔ ۵ مدال طلای مسابقات ژیمناستیک المپیکو نخستین ژیمناستی است که توانست در مسابقات المپیک امتیاز کامل ۱۰ را کسب نماید.

وی در المپیک سال ۱۹۷۶ در مونترآل کانادا جمعاً ۵ نشان شامل ۳ مدال طلا و یک نقره و یک برنز دریافت کرد و ۴ سال بعد در المپیک ۱۹۸۰ در مسکو نیز به ۲ مدال طلا در حرکات زمینی وچوب موازنه و یک مدال نقره در مجموع انفرادی و یک نقره تیمی دست یافت.

بيوگرافي تكميلي

در دهه هفتاد ژیمناست های شوروی (آندریانف و دیتیاتین) بر ژیمناستیک مردان جهان سلطه داشتند اما در آن سال ها با حضور ژیمناستهای چینی رقبای بسیار جدی پیدا کردند اما اولین نسل ژیمناستیک چینی نه تجربه ، نه اعتماد به نفس و نه شانس داشتند.

اما اسطوره ی ژیمناستیک چین در سال ۱۹۶۳ در لیوژو متولد شد ، مربی او ژانگ جیان بود اولین رقابت مهم او در مسابقات دانشگاهی بود که ۲ مدال طلای حرکات زمینی و دار حلقه را از آن خود کرد در مسابقات قهرمانی جهان که در همان سال در مسکو برگزار شد او عضو تیم ملی چین شد و او صاحب مدال برنز شد.

در جام جهانی ۱۹۸۲ در زاگرب بالاترین سطح مهارت ژیمناستیک مدرن از خود به نمایش گذاشت ، حذف حرکات اجباری در این مسابقات به نفع او بود که بتواند حداکثر توانایی و مهارت خود را نمایش دهد او در دار حلقه توانست با حرکات ابداعی خود تحسین و تعجب همگان را برانگیزد او قهرمان وقت خود یورای کورولوف اهل شوروی را پشت سر گذاشت و توانست با اقتدار ۶ مدال طلا و برنز کسب کند.

شوروی ها از آن سال به عنوان سال نمایش ژیمناستیک یاد می کنند او همچنین در خرک حلقه یک حرکت جدید به نمایش گذاشت و در آن سال تبدیل به یک ستاره بزرگ در ژیمناستیک شد، در سال ۱۹۸۳ مجارستان قهرمان جهان شد و تیم شوروی را پشت سر گذاشت، ژیمناست اهل مجارستان با ابداع حرکات تابی جدید در دار حلقه فصل جدیدی در حرکات تابی گشود.

با اولین حضور ژیمناست چینی در المپیک ۱۹۸۴ در آمریکا او با کسب ۳ مدال طلا، یک نقره و یک برنز به بهترین ژیمناست چین تبدیل شد او در سال ۱۹۸۵ در کانادا یک حرکت جدید در بارفیکس ابداع نمود. در جام جهانی ۱۹۸۶ ژیمناست چینی طلای مجموع، حرکات زمینی و خرک حلقه را به خود اختصاص داد و ملقب به استاد جام جهانی شد. در المپیک ۱۹۸۸ در چین اجرای کورپیت با یک دور چرخش به طناب دار حلقه دیگر کرد و بر زمین افتاد و دچار مصدومیت شد و امتیاز پایینی کسب کرد، پس از آن سال وی از ژیمناستیک کناره گیری کرد و به تحصیل در رشته داروسازی و روانشناسی پرداخت. بورسین شاخلین از اتحاد جماهیر شوروی در مسابقات انفرادی ژیمناستیک صاحب ۶ مدال طلا شد که تا زمانی که “وسکا” آن را بهبود دهد به عنوان بهترین رکورد المپیک در بخش مردان باقی ماند، بین سال های ۱۹۵۶ و ۱۹۶۴ او به مجموع ۱۳ مدال(۷ طلا، ۴ نقره و ۲ برنز ) دست پیدا کرد، رکورد ۱۳ مدال المپیک او در قسمت مردان تا مدت ها دست نیافتنی باقی ماند تا این که هموطنش ” نیکلای آندریانف” این رکورد را ترقی داد او در رقابت های جهان نیز ۱۴ مدال کسب کرد، شاخلین ۴ عنوان انفرادی را نیز در رقابت های قهرمانی جهان ۱۹۵۸ را بدست آورد.

-الکساندر دیتالتین از کشور روسیه الکساندر برای نخستین بار در المپیک ۱۹۷۶ مونترال حضور یافت که به همراه تیم اتحاد جماهیر شوروی به مدال نقره تیمی دست یافت، در رقابت های انفرادی مجموع اسباب او تنها با ۵ صدم امتیاز اختلاف در رتبه چهارم المپیک قرار گرفت او سپس به مدال نقره دار حلقه رسید، در رقابت های جهانی ۱۹۷۹ او به همراه کشورش به مدال طلای تیمی دست پیدا کرد و در مجموع قهرمان شد سال بعد در بازی های المپیک مسکو او به همراه تیم شوروی قهرمان شد و موفق به دریافت ۶ مدال در یک روز گردید دستاورد داور المپیک ۱۹۸۰‌، ۸ مدال بود که یک رکوردی برای تاریخ المپیک محسوب می شود. -وراکاسلاوسکا از کشور چک اسلواکی این ژیمناست موفق شد در بازی های المپیک ۱۹۶۴ توکیو در مسابقات ژیمناستیک، ۳ مدال طلا و یک نقره کسب کند وی در مسابقات جهانی ۲ مدال طلا و ۲ نقره نیز بدست آورد. اولگمابورت از شوروی سابق از میان ۷۱۷۳ ورزشکار شرکت کننده در بازی های المپیک ۱۹۷۲ مونیخ تنها ژیمناست ۱۷ سال الگاکوبورت توانست توجه همگان را به خود جلب کند در رقابت های تیمی او با حرکات نمایشی خود در رقابت های پارالل، تحسین همگان را برانگیخت، کوربوت ۲ روز بعد در نیمه راه فینال انفرادی فاجعه به وقوع پیوست، این ژیمناست در رقابت های میله های ناهموار مرتکب ۳ خطا شد داوران امتیاز ۵/۷ را به او اختصاص دادند و او در جایگاه ناامید کننده هفتم ایستاد بیست ساعت بعد کوربوت دوباره آمادگی خود را برای شرکت در فینال وسایل انفرادی به دست آورد او موفق شد مدال های طلای میله تعادل و رقابت های زمینی و مدال نقره رقابت های میله های ناهموار را از آن خود کند و همچنین وی در سال ۱۹۷۶ موفق شد مدال طلای رقابت های تیمی و نقره میله تعادل را به دست آورد.

-جورجس مپیز از کشور سوئیس جورجس از سن ۱۹ سالگی و از بازی های ۱۹۲۴ پاریس زندگی طولانی ورزش خود را آغاز کرد او در ۹ رویداد مختلف شرکت کرد که شامل بالا رفتن از طناب می شد که در قالب تیم ملی سوئیس موفق به کسب یک مدال برنز شد.

در سال ۱۹۲۸ او برترین ژیمناست جهان به حساب می آمد او پس از اینکه وی در پارالل عملکرد ضعیفی از خود به نمایش گذاشت توانست عنوان قهرمانی رقابت های جامع را از آن خود کند او موفق شد مدال طلای بارفیکس و مدال طلای تیمی این رقابت ها را نیز از آن خود کند جورجس موفق شد یک مدال نقره دیگر در رقابت های خرک را از آن خود کند. در بازی های المپیک ۱۹۳۲ لس آنجلس به خاطر اینکه او تنها ژیمناست سوئیسی بود تنها می توانست در مسابقاتی که جواز حضور در آنها را پیدا کرده بود شرکت کند در آن مسابقات او تنها توانست مدال نقره مسابقات زمینی را از آن خود کند در بازی های المپیک ۱۹۳۶ او در سن ۳۱ سالگی موفق شد یک مدال در رقابت های زمینی، یک مدال در رقابت های تیمی و عنوان هشتمی رقابت های پرش از خرک را از آن خود کند با این مدال ها او جمع مدال های خود را به عدد ۸ رساند، ۴ طلا، ۳ نقره و یک برنز و او بقیه عمر خود را به آموزش ژیمناستیک به جوانان اختصاص داد.

-ویتالی شربو از بلاروس در بازی های المپیک ۱۹۹۲ بارسلون ویتالی ژیمناست ۲۰ ساله اهل مینسک با مدال های طلایی که کسب کرد نام خود را در تاریخ المپیک جاودانه ساخت او ابتدا موافق شد در رقابت های تیمی مدال طلا را کسب کند سپس موفق شد مدال طلا رقابت های جامع را بر گردن آویخت در ۲ آگوست اوگام به فینال اسبابهای انفرادی نهاد، او در این روز موفق شد مدال طلای اسبابهای پارالل پرش از خرک، دار حلقه و خرک را از آن خود کند به ثبت برساند، شربو همچنین اولین ورزشکاری است که توانست ۶ مدال طلای المپیک را از آن خود کند. در المپیک ۱۹۹۶ آتدانتا او توانست ۴ مدال برنز کسب کند. -نادیا کومانچی نادیا الناکومانچی ژیمناست رومانیایی برنده ۵ مدال طلای مسابقات ژیمناستیک المپیکو نخستین ژیمناستی است که توانست در مسابقات المپیک امتیاز کامل ۱۰ را کسب نماید. وی در المپیک سال ۱۹۷۶ در مونترال کانادا جمعاً ۵ نشان شامل مدال طلا و یک نقره و یک برنز دریافت کرد و ۵ سال بعد در المپیک ۱۹۸۰ در مسکو نیز به ۲ مدال طلا در حرکات زمینی و چوب موازنه و یک مدال نقره در مجموع انفرادی و یک نقره تیمی دست یافت.

در حال حاضر چینی ها در رشته ژیمناستیک سلطه دارند و آنها امید زیادی به کسب مدال های رنگارنگ المپیک لندن دارند

Google Analytics Stats

generated by GADWP